Skvělé stránky s tradicemi pro děti :-)
250g tvrdého sýra, 250g Hery, 500g hladké mouky, 1 žloutek, sůl, kmín, 1 vejce

Ze surovin zpracujeme těsto, které vyválíme na tenký plát a krájíme úzké proužky, které rozdělíme asi na 10cm tyčinky. Potřeme rozšlehaným vejcem a sypeme rozdrceným kmínem. Pečeme v horké troubě.
500g mouky, 3dl mléka, 3 lžíce cukru, 30g droždí, 100g Hery, 100g cukru, sůl, 2 žloutky, vanilkový cukr, muškátový oříšek, citronová kůra (z nechemicky ošetřeného citronu), 100g rozinek, 100g mandlí

Do malé části mouky dáme vlažné mléko s cukrem, přidáme rozdrobené droždí a necháme vykynout. Mezitím utřeme rostlinný tuk s cukrem a žloutky. Přidáme sůl, vanilkový cukr, nastouháme trochu muškátového oříšku, kůru z 1 citronu, omyté rozinky a spařené, oloupané a nasekané mandle. Promícháme s kváskem a přidáme zbývající mouku s teplým mlékem. Vypracujeme tuhé těsto. Dobře vypracované těsto posypeme moukou, přikryjeme ubrouskem a necháme na teplém místě asi 2 hodiny kynout. Pak těsto přendáme na pomoučený vál, upleteme z něho vánočku a opět ji necháme kynout. Vánočku potřeme rozšlehaným vejcem a pečeme na tukem potřeném plechu v horké troubě asi 1 hodinu.
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one